Довше утримати увагу на предметі, що вивчається, допомагає прийом "п'ять кроків" - огляд, питання, вивчення, переказ, огляд. Виконується він так:

 

Крок 1. Ви проглядаєте матеріал і нашвидку його читаєте, щоб отримати загальне уявлення про предмет.

Крок 2. Ви придумуєте до кожної теми, назву або, якщо необхідно, до кожного абзацу питання (бажано їх записати).

Крок 3. Ви уважно читаєте текст, під час читання намагаючись знайти відповіді на поставлені питання.

Крок 4. Ви відповідаєте на ці питання.

Крок 5. Ви ще раз проглядаєте матеріал, уважно вивчаючи важкі місця.

 

Рекомендуємо вправи на релаксацію:

 

•  Настроювання на певний емоційний стан (пригадай те місце, де ти був щасливий).

•  Приємний спогад («Поміняй стілець» на «хороший», тобто уяви собі, що ти успішний і спокійний, готовий до іспиту і все знаєш і пам'ятаєш).

•  «Усмішка». (Вправа на усмішку допомагає зняти м'язову напругу. Посміхніться собі якнайширше, покажіть зуби).

•  «Проспівай улюблену пісню про себе». (Проспівування пісні або завдань так само позитивно впливає на ваш емоційний стан).

•  «Напиши своє ім'я головою в повітрі». (Це завдання підвищує працездатність мозку).

•  «Точковий масаж» ( Помасажуйте вказівними пальцями обох рук (до 10 разів) точки на лобі між бровами, на скронях і за вухами).

•  «Цукерка в роті» (Візьми з собою на іспит цукерку).

•  «М'яка іграшка» (Ти можеш узяти з собою на іспит маленьку м'яку іграшку або свій улюблений талісман).

•  «Дихання» (Після вправ ти можеш приступити до управління ритмом дихання. Цикл дихання складається з фаз вдиху, видиху і пауза між ними).

 

 

«Швидка допомога» в стресовій ситуації

 

1. Дихання: через глибокий вдих, затримку дихання на  найвищому моменті вдиху і повільний видих (після видиху уявне вимовлення короткого слова). У жодному випадку не можна подовжувати вдих, це спричиняє за собою гіпервентиляцію мозку і змінений стан. Протистресове дихання – головний компонент психосоматичної рівноваги.

 

2. Хвилинна релаксація (м'язове розслаблення): зосередитися на виразі обличчя і положенні тіла. Розслабити м'язи, приєднати до цього глибоке дихання з тривалим вдихом.

 

3. Необхідно озирнутися навколо і дуже поволі і уважно оглянути все, що знаходиться навколо. У думках перебрати всі деталі обстановки, провести своєрідну інвентаризацію. Це відволікає від стресової напруги.

 

4. Перед іспитом аутотренинг: «Я все знаю, Я вчився добре, Я можу скласти іспит, Я складу іспит. Я впевнений в своїх знаннях. Спокійно»

 

5. Якщо дозволяють обставини, необхідно покинути приміщення, де виник гострий стрес і потрібно якомога швидше й активніше включатися в яку-небудь діяльність. Особливо могутній антистресовий ефект має фізична праця.

 

6. Хорошим релаксаційним ефектом володіє трансова музика. Вона сприяє локальній концентрації. Локальна концентрація рефлекторно викликає м’язове  або інше розслаблення.