(інформація для батьків)
Підтримувати дитину – означає вірити в неї. Підтримка заснована на вірі в природжену здатність особи долати життєві труднощі, підтримка тих, кого вона вважає значущим для себе.
Чудово, якщо у батьків є можливість оплачувати заняття з репетиторами, але тільки цим їх допомога у жодному випадку не повинна обмежуватися. Саме батьки можуть допомогти своєму одинадцятикласникові найефективніше розпорядитися часом і силами при підготовці до випускних і вступних випробувань. Допомога дорослих дуже важлива, оскільки людині, крім усього іншого необхідна ще і психологічна готовність до ситуації складання серйозних іспитів.
Дорослі мають багато можливостей, щоб продемонструвати дитині своє задоволення від її досягнень або зусиль. Інший шлях – навчити підлітка справлятися з різними завданнями, створивши у нього установку: «Ти зможеш це зробити».
Щоб показати віру в дитину, батьки повинні мати мужність і бажання зробити наступне:
• Забути про минулі невдачі дитини
• Допомогти дитині знайти упевненість в тому, що вона впорається з даним завданням
• Пам'ятати про минулі успіхи і повертатися до них, а не до помилок.
Отже, щоб підтримати дитину, необхідно:
• Спиратися на сильні сторони дитини
• Уникати підкреслення промахів дитини
• Проявляти віру в дитину, співчуття до нього, упевненість в його силах
• Створити вдома обстановку дружелюбності і поваги, уміти і хотіти демонструвати любов і повагу до дитини
• Будьте одночасно тверді і добрі, але не виступайте в ролі судді
• Підтримуйте свою дитину, демонструйте, що розумієте її переживання.
Існують слова, які підтримують дітей, наприклад: «Знаючи тебе, я упевнений, що ти все зробиш добре», «Ти знаєш це дуже добре». Підтримувати можна за допомогою дотиків, сумісних дій, фізичної співучасті, вираз обличчя.
Не підвищуйте тривожність дитини напередодні іспитів - це може негативно позначитися на результаті тестування. Дитині завжди передається хвилювання батьків, і якщо дорослі у відповідальний момент можуть справитися зі своїми емоціями, то дитина через вікові особливості може емоційно "зірватися".
Погодьтесь, що кожен, хто складає іспити, незалежно від їх результату, осягає найважливішу в житті науку – уміння не здаватися у важкій ситуації, а провалившись – вдихнути повними грудьми і йти далі.
Підбадьорюйте дітей, хваліть їх за те, що вони роблять добре.
Підвищуйте їх упевненість в собі, оскільки чим більше дитина боїться невдачі, тим більше вірогідність допущення помилок.
Напередодні іспиту забезпечте дитині повноцінний відпочинок, він повинен відпочити і як слід виспатися.
Порадьте дітям під час іспиту звернути увагу на наступне:
- пробігти очима весь тест, щоб побачити, якого типу завдання в нім містяться, це допоможе настроїтися на роботу;
- уважно прочитати питання до кінця і зрозуміти його сенс (характерна помилка під час тестування - не дочитавши до кінця, за першими словами вже припускають відповідь і поспішають його вписати);
- якщо не знаєш відповіді на питання або не упевнений, пропусти його і відзнач, щоб потім до нього повернутися;
- якщо не зміг протягом відведеного часу відповісти на питання, є сенс покластися на свою інтуїцію і вказати найбільш вірогідний варіант.
Під час виконання тестових завдань привчайте дитину орієнтуватися в часі і його розподіляти. Тоді у дитини будуть навички уміння концентруватися впродовж всього тестування, що додасть їй спокій і зніме зайву тривожність. Якщо дитина не носить годинника обов'язково дайте їй годинник на іспит.
І пам'ятаєте: найголовніше - це знизити напругу і тривожність дитини і забезпечити відповідні умови для занять.
Порадьте дітям звернути увагу на наступне:
Якщо ваша дитина отримала оцінку нижче, ніж хотілося б, або зовсім провалила вступний іспит, допоможіть йому справитися з цією бідою. Не засуджуйте і не глузуйте з нього, замість цього скористайтеся можливістю зрозуміти, в чому причина невдачі, обговорите, які висновки можна зробити і що означає в даному випадку горезвісне «не повезло».